От известно време се опитвам да намаля приема на месо и, тъй като ми откриха хашимото миналата година, попрочетох и освен месо се опитвам да намаля и глутена и млякото. Не съм вегетарианка и мисля, че никога няма да бъда, просто си дадох задача да видя дали мога да издържа без млечни произведения, месо и пшенични храни до някаква степен. Това не е диета, не е за остслабване и не е радикална. Аз съм просто една жена, която обожава храната и просто искам да видя до каква степен мога да експериментирам и да излезна от зоната си на комфорт, и дали такава промяна ще ми се отрази позитивно. Все пак аз съм човек, който намира щастие и вдъхновение в храната и определено не я възприемам просто като нещо, което се случва за да оцелея.
За щастлие има безглутенов хляб, който никак не е лош, а бадемово, кокосово и овесено мляко всъщност са доста вкусни като им свикнеш. Из магазина започнах да откривам етикети за продукти без глутен, въпреки че не съм се предала на 100% все още и съгрешавам с филийка хляб или малко масло или кашкавалче от време на време. Все пак това са първите ми опити, а аз вярвам, че нищо не става от днес за утре, особено когато говорим за промяна на навици и то хранителни. За мен просто е важно да се опитвам да вкарам малко повече мисъл в това, което готвя и ям.
Закуската ми беше супер проблем, защото някак си за обяд и вечеря винаги може да ядеш салата или някаква манджа от зеленчуци, но за закуска не върви да изкараш ориз с домати или къри с нахут… Попрочетох из интернет, позамислих се аз какво обичам и искам да ви споделя 5 закуски, които са доста вкусни и не са филийка с масло, кашкавал и шунка, смути или корнфлекс.
- Препечена филийка с хумус (хлябът може да е с или без глутен, както ви е вкусно)
Хумусът е едно от любимите ми неща! Вече толкова съм се специализирала да го правя, че дори и момчето започна да го харесва.
Рецептата е много лесна: нахут, тахън, зехтин, лимон и подправки – сол, кимион, червен пипер, пушен пипер, каквото ви харесва. Всичко това се слага в блендер с малко вода и се прави на хомогенна маса. Аз лично го обичам по-гладичък и го блендирам 2-3 минути, но е въпрос на вкус. Тук има пълна рецепта, защото аз слагам всичко на око и импровизирам и опитвам в движение. Слагам всичко в блендера и след малко спирам и опитвам, добавям сол или още лимон, или още малко водичка за да стане по-пухкав. Дори са прекалите леко с водата в хумуса, самият нахут я поема след това и се сгъстява като го оставите в хладилника.
А на моите безглутенови филики слагам хумус, малко сусам и шарена сол отгоре за екстра вкус. Доста по-добре от масло или майонеза.
2. Филийка с авокадо и домат
Още една идея за тост с нещо. Този път авокадо! Толкова ни е любимо, а и е толкова полезно.
За рецепта тук не може да се говори – просто намачквам с вилицата половин авокадо с малко сол и черен пипер и го намазвам на препечена филийка. Отгоре обичам да поръся с пушен пипер и нарязани доматчета за екстра вкус и цвят.
3. Палачинки с овесени ядки и овесено мляко.
Много четох за овеса, защото много го обичам и щях да съм сърцеразбира ако и той влиза в мега глутеновата забрана. За щастие протеинът, който е в овеса не е е глутен, а подобен, но различен – авенин, който е уж ок. А пък и на овесените ядки пише, че са без глутен, така че double win.
Тези палачинки се оказаха доста добри, но бяха пълна импровизация. Сложих в блендера 1 яйце, три лъжици овесени ядки, около една чаша овесено мляко и малко сода, за сладост добавих две фурми. Блендирах всичко на нелицеприятна каша и ги изпържих на тигана с малко косово масло. Те взеха, че се получиха без да се разпаднат.
За гарнитура им сложих половин ябълка, малко мед и канела и една лъжица фъстъчено масло. Доста богата и вкусна неделна закуска се получи, а всичко беше с дъх на есен.
4. Нощен пудинг с чия, ябълково масло и канела
Това беше най-голямата извратенящина (според съпружето), която пробвах по пътя към веган закуските. Не е за всеки, но пък си заслужава да се опита поне веднъж, може и да ви хареса.
Супер лесно е, защото слагате две големи лъжици чия в бурканче, заливате с мляко (аз ползвах от бадеми тук, но може да е каквото решите, даже и вода, ама с вода става доста лигаво), разбърквате добре и оставяте в хладилника цяла нощ. Ако искате екстра вкус може да сложите малко стевия или канела или куркума или каквото обичате, тъй като самата чия е доста безвкусна.
И тъй като аз обичам да ми е вкусно добавих на пудинга малко масло от ябълки (apple sauce). Тук е рецептата, която ползвах, но е толкова елементарно, че може да се опише в един ред. Взимате ябълки, изчиствате ги и ги нарязвате на кубчета. Слагате в тенджерка с малко вода или сокът на един портокал и варите всичко това докато ябълките омекнат и се разкапят тотално. След това слагате в блендер или намачквате с мачкатора за картофено пюре. Може отново да добавите канела или куркума ако обичате по-силни вкусове докато мачкате. Слагате в бурканче и съхранявате в хладилника.
С това ябълково пюре/масло/сос или както искате го наричайте може да правите всичко – да го намажете на филийка, да го слагате върху овесена каша или в моя случай върху чия пудинг, поръсено с канела. Лесно и доста вкусно.
5. Яйца по пепенски + филийка с маслинова паста
Това пак е неделна закуска и може да е 2в1. Препечена филийка с маслинова паста и доматчета е супер идея за бърза веган закуска. Но! Яйцата по пепенски (рецепта на майка ми, вдъхновена от Жак Пепен) са толкова добри, че тотално заслужават място на масата за неделна закуска! Тук Жак Пепен прави два омлета, първият е този, който аз лично предпочитам.
Спрямо яйцата нямам скрупули и не мисля, че някога ще мога да ги изкарам от любимите си храни.
За да сътворите този яйчен шедьовър, разбърквате добре 2 яйца в купичка със сол и пипер. Слагате малко масло (да, този път прекрачих и ползвах истинско масло, моля не ме линчувайте) в тиган да се стопи и леко да стане леко препържено, но не изгоряло. Жак Пепен слага доста масло, но аз ги правя с тънко парченце.
Слагате яйцата в горещия намаслен тиган и леко ги разбърквате докато се пържат, когато постегнат, като събирате от страните на тигана към центъра в бъркалка и разтръсквате течността да се разпредели равномерно. Обикновено всичко е готово след 2-3 минути в зависимост дали го правя за себе си – по мек и рохък или за съпружето, по-стегнат и сготвен. След като е готов, както го обичате го завивате, докато го слагате в чинията (препоръчвам да гледате видеото за техниката, всичко е в китката). Туй то, Яйца по Пепенски.
Това са моите закуски. Надявам се този хранително-вкусов пост ви е бил интересен и ви е вдъхновил да хванете тигана или блендера и да поекспериментирате.
No Comments